Pasta Ricco

Predstavljamo program 65. Martovskog festivala

Datum objave:21.03.2018

Pročitano:452 puta

Datum održavanja: 28.03.2018 - 01.04.2018

Lokacija: Beograd

Martovski festival u organizaciji Doma omladine Beograda, sa Markom Popovićem, rediteljem i producentom, kao umetničkim direktorom i Bobanom Jevtićem, dramaturgom, kao specijalnim savetnikom, biće 65. put održan od 28. marta do 1. aprila 2018. godine.

 

Martovski festival 2018

 

//FILMSKE PROJEKCIJE//

Ulaznice po ceni od 200 dinara za projekciju/termin prikazivanja kratkih filmova, mogu se kupiti na EVENTIM blagajni u Domu omladine Beograda. Studenti FDU i drugih filmskih fakulteta i akademija uz indeks mogu preuzeti besplatne propusnice za filmove, na dan projekcije od 10h na Info-pultu u holu DOB.


SREDA, 28. mart 2018.

Velika sala DOB

19h - Svečano otvaranje + dodela nagrade za životno delo + projekcija filma: ZEMLJA UTOPIJA (TIERRA UTOPIA), režiserka: Jelena Stolica, zemlja: Španija, Srbija, trajanje: 75’ / SVETSKA PREMIJERA!


ČETVRTAK, 29. mart 2018.

Velika sala DOB

17h – Kratki igrani domaći film, takmičarski program
FEBRUAR, režiser: Mlađen Minić, trajanje: 19’55’’
SERUM ISTINE, režiser: Dragan Pešikan, trajanje: 9’8’’
MARLON, režiserka: Milena Grujić, trajanje: 13’32’’
MOGU SAM, režiser: Nikola Polić, trajanje: 16’33’’
BILO GDE, režiser: Aleksandar Aleksić, trajanje: 10’17’’
NAJTOPLIJI DANI LETA, režiserka: Maša Šarović, trajanje: 22’9’

19h – Dokumentarni film, takmičarski program
DRUGA STRANA SVEGA, režiserka: Mila Turajlić, trajanje: 100’
KAD BIH MOGLA DA BIRAM, režiser: Žarko Sebić, trajanje: 8’50’’

21h – Specijalna projekcija: MOJ ŽIVOT BEZ DAHA (MOJ ŽIVOT BEZ ZRAKA / MY LIFE WITHOUT AIR), režiserka: Bojana Burnać, zemlja: Hrvatska, trajanje: 72’ / SRPSKA PREMIJERA!

Hol Velike sale DOB

19h – Razgovori sa autorima prikazanih filmova

Amerikana

16h – Kratki igrani međunarodni film, takmičarski program
VOLTA / WOLTA (Poljska), režiserke: Monika Kotecka i Karolina Poryzała, trajanje: 13’50’’
DOLAZE IZ CENTRA SVETA / ДОАЃААТ ОД ЦЕНТАРОТ НА СВЕТОТ (Makedonija), režiserka: Dina Duma, trajanje: 16’18’’
PRIVATNI PRISTUP / ACCÈS PRIVÉ (Francuska), režiser: Timothée Catherine, trajanje: 14’58’’
PRAZNIK RADA / MAY DAY (Belgija), režiseri: Olivier Magis i Fedrik De Beul, trajanje: 22’
U PLAVETNILO / INTO THE BLUE (Hrvatska), režiserka: Antoneta Alamat Kusijanović, trajanje: 22’

18h – Dokumentarni film, takmičarski program
KUĆA, režiseri: Niccolò & Nikola Natali & Lorenzin, trajanje: 13’21’’
STRAST, režiserka: Svetlana Cemin, trajanje:  22’
OPASAN OTPAD NA TURNEJI, režiserka: Ruža Helać, trajanje: 25’2’’
KOSOVO… NAZDRAVLJE!... GËZUAR!, režiser: Aleksandar Reljić, trajanje: 25’47’’
SVE ŠTO RASTE, režiserka: Milena Grujić, trajanje: 11’24’’

20h – Revija filmova povodom 70 godina Fakulteta dramskih umetnosti
AVANTURE ZRNA PRAŠINE (2006), režija: Ljubodrag Starovlah, trajanje: 6'
BERŠIĆI (2005), režija: Vladimir Šćepanović , trajanje: 10'
THE NEXT LETTER (2003), režija: Jovan Todorović, trajanje: 16'
ŽIVAN PUJIĆ JIMMY (2009), režija: Ognjen Glavonjić, trajanje: 20'
SCENA U SNEGU (2008), režija: Vlada Pavić, trajanje: 1' 48''
PUKOVNIK KK (1987), režija: Miloš Radović, trajanje: 7'
KAKAV RADOSTAN DAN (1985), režija: Vladimir Slavica, trajanje: 11'
JA VEĆ JESAM ONO ŠTO ŽELIM DA IMAM (2010), režija: Dane Komljen , trajanje: 34'

Klub DOB

17h – Retrospektiva Rut Bekerman: MOST OD PAPIRA / DIE PAPIERENE BRÜCKE / PAPER BRIDGE, (1987), zemlja: Austrija, trajanje: 95’

PETAK, 30. mart 2018.

Velika sala DOB

16h – Dokumentarni film, takmičarski program
ISTI, režiser: Dejan Petrović, trajanje: 16’23’’
FILM JEDNOG KAMIONDŽIJE O BRATU KAMIONDŽIJI, režiser: Miloš Ljubomirović, trajanje: 19’14’’
TRAG BOJE, režiser: Nikola Gačpar, trajanje: 9’50’’


17h – Dokumentarni film, takmičarski program
ENKEL, režiser: Aleksandar Reljić, trajanje: 82’15’’
SALE NO MOBARAK, režiser: Vojin Ivkov, trajanje: 25’38’’

19h – Eksperimentalni film, takmičarski program
ERNA, režiserka: Erna Pupić, trajanje:  5’48’’
PHANTASIESÄTZE, režiser: Dane Komljen, trajanje: 17’5’’
READING MUSEOLOGY, režiserka: Koštana Banović, trajanje: 12’45’’
ZVEZDE GAOMEIGUA, režiser: Marko Grba Singh, trajanje:  23’
TRENJE, režiser: Saša Petrović, trajanje: 12’15’’
MELANHOLIČNI DRON, režiser: Igor Simić, trajanje: 7’
TEEN SPIRIT + KRIST AND KURT, režiser: Saša Tkačenko, trajanje: 11’ 59''

21h – Specijalna projekcija: DUGO PUTOVANJE U RAT (THE LONG ROAD TO WAR), režiser:  Miloš Škundrić, zemlja: Srbija, trajanje: 117 minuta / SVETSKA PREMIJERA!

Hol Velike sale DOB

17h – Razgovori sa autorima prikazanih filmova

Amerikana

16h – Kratki igrani međunarodni film, takmičarski program
TIHA NOĆ / XIAO CHENG ER YUE (Kina), režiser: Qiu Yang, trajanje: 15’
BUBA NA KRAJU ULICE / EL ESCARABAJO AL FINAL DE LA CALLE  (Španija), režiser: Joan Vives Lozano, trajanje: 19’
SPITSBERGEN (Poljska), režiser: Michał Szcześniak, trajanje: 23’
VIDI KAKVA JE / ВИДИ ЈА ТИ НЕА (Makedonija), režiser: Goran Stolevski, trajanje: 18’28’’
CRNA DEVICA / LA VIRGEN NEGRA (Kolumbija), režiser: Juan Pablo Caballaro, trajanje: 18’

18h – Dokumentarni film, takmičarski program
AKO JE RAK, NIJE LAV, režiserka: Radomirka Siljanoski, trajanje: 52’50’’
PLAŠIM SE, DA SE SVE RAZUME, režiser: Puriša Đorđević, trajanje: 35’
S RUBA PAMETI, režiserka: Milana Majar, trajanje: 26’35’’

20h – VOJNOFILMSKI CENTAR „ZASTAVA FILM“ – 70 GODINA: RETROSPEKTIVA
SUZА NА LICU (1965), reditelj: Stjepаn Zаninović, trajanje: 11’
SMRT PАORА ĐURICE (1971),  reditelj: Predrаg Golubović, trajanje: 10’
TIŠINE (1972), reditelj: Predrаg Golubović, trajanje: 12’
PАS ČUVАR (1974), reditelj: Štefаn Zаgorjаn, trajanje: 19’
NА STАZАMА GАMSА (1986), reditelj: Milorаd Berić, trajanje: 16’
ŠАNTIĆ (1993), reditelj: Stjepаn Zаninović, trajanje: 7’
PONTIJUS PILАTUS (1996), reditelj: Nikolа Mаjdаk, trajanje: 3’36’’
GNEZDO (1999), reditelj: Milivoje Nestorović, trajanje: 1’
VOZ (2002), reditelj: Gorаn Kostić, trajanje: 13’
         
Klub DOB

17h – Retrospektiva Rut Bekerman: KA JERUSALIMU / NACH JERUSALEM / TOWARD JERUSALEM, (1990), zemlja: Austrija, trajanje: 85’

SUBOTA, 31. mart 2018.

Velika sala DOB

13h – Kratki igrani domaći film, takmičarski program
LOOP, režiser: Matija Gluščević, trajanje: 19’19’’
KLAVIRE PREVOZI OSTOJA, režiserka: Sandra Mitrović, trajanje: 15’
PRIORITET, režiserka: Jovana Kovanović, trajanje:  10’
LIJANA, režiser: Ivan Đurović, trajanje: 27’14’’
ROZE, režiserka: Tamara Todorović, trajanje: 17’

15h – Dokumentarni film, takmičarski program
NANA, režiser: Miladin Čolaković, trajanje: 60’
POSAO IZ SNOVA, režiser: Zoran Ćatić, trajanje: 36’19’’
SVITANJE, režiser: Javier Extremera Rodriguez, trajanje: 15’37’’

17h – Dokumentarni film, takmičarski program
ZAŠTO JE DRAGAN NAPRAVIO ORKESTAR, režiser: Nikola Spasić, trajanje: 61’30’’
ADAM FUSS, KROZ PRIRODU I PEJZAŽE, režiserka: Svetlana Cemin, trajanje: 53’

19h – Animirani film, takmičarski program
Q&A, režiser: Nebojša Petrović, trajanje: 11’26’’
MUZIČKE TRAUME IZ DETINJSTVA, režiser: Miloš Tomić, trajanje: 10’46’’
NEPUTOVANJA, režiseri: Ana Nedeljković i Nikola Majdak mlađi, trajanje:  9’20’’
PRAZNA KUTIJA, režiserka: Tamara Bogovac, trajanje: 4’15’’
U PLAVOM KLJUČU, režiserka: Jelena Bešir, trajanje: 8’45’’
I WISH YOU THE VERY WORST, režiserka: Una Isailović, trajanje: 3’32’
TRI ŽELJE, režiser: Nikola Nešić, trajanje: 4’
NULA - SILAZAK U PRAH, režiser: Mihajlo Dragaš, trajanje: 6’17’’
HEAD IS NOT DEAD, režiser: Božidar Knežević, trajanje: 8’8’’

21h – Retrospektiva Rut Bekerman:  ONI KOJI ODLAZE, ONI KOJI OSTAJU / THOSE WHO GO THOSE WHO STAY, (2013), zemlja: Austrija, trajanje: 75’

Hol Velike sale DOB

15h – Razgovori sa autorima prikazanih filmova

Amerikana

12h – Specijalna projekcija: KAKO SMO MATIRALI ŽUTU DAMU, režija:  Nada Vasić, zemlja: Srbija, trajanje: 53 minuta

14h – Dokumentarni film, takmičarski program
TO SAM JA, DAJANA,  produkcijska kuća: VICE Srbija, trajanje: 38’22’’
TOPLIČKI USTANAK, režiserka: Dragana Milošević, trajanje: 24’29’’
SIGURAN POSAO, režiser: Igor Toholj, trajanje: 14’13’’

16h – Dokumentarni film, takmičarski program
IZBRISANO IZ BIOGRAFIJE, režiser: Vuk Dapčević, trajanje: 56’
NA SLEPOM KOLOSEKU, režiser: Žarko Joksimović, trajanje: 22’11’’
POČETAK BOLJIH PRIČA, režiserka: Ljiljana Milovanović, trajanje: 22’9’

18h – Eksperimentalni film, takmičarki program
LOST HIGHWAY REVISTED, režiseri: Igor M. Toholj i Nevena Matović, trajanje: 13’15’’
BEZ PREDLOGA KONKRETNOG REŠENJA, režiser: Siniša Ilić, trajanje: 25’
PURGATORIO, režiser: Srđan Šarović, trajanje: 5’30’’
PEJZAŽI RATA, PEJZAŽI MIRA,  režiser: Aron Sekelj, trajanje: 48’52’’

20h – PROGRAM RTS-A POVODOM 60 GODINA RADA TELEVIZIJE SRBIJE NA 65. MARTOVSKOM FESTIVALU: IZBOR NAGRAĐENIH FILMOVA NA DOSADAŠNJIM MARTOVSKIM FESTIVALIMA
LEGENDA O LAPOTU (1971), reditelj: Goran Paskaljević , trajanje: 25'
SAGA O SAMURAJU I GLIBU (1992), reditelj: Vladimir Perović, trajanje:  23'28'' 
DOSTOJAN (2001), rediteljka: Tanja Fero, trajanje:  18' 
ŽELIMIR ŽILNIK, PRILOZI ZA ISTORIJU YU FILMA I POLITPORNOGRAFIJU (2003), reditelj: Dragomir Zupanc, trajanje:  60'


NEDELJA, 1. april 2018.

Velika sala DOB

15h – Dokumentarni film, takmičarski program
ZAROBLJENO VREME, režiser: Milan Nikodijević, trajanje:  104’15’’
SUNCE, VRATI SE, režiserka: Milica Jokić, trajanje: 11’23’’

17h – Dokumentarni film, takmičarski program
VONGAR, režiserka: Andrijana Stojković, trajanje: 60’32’’
ONI ŽIVE, režiser: Goran Nikolić, trajanje: 28’59’’

19h – Svečano zatvaranje + dodela nagrada + Specijalna projekcija: PREKO SVIH GRANICA (OVER THE LIMIT), režiserka: Marta Prus, zemlja: Poljska, Nemačka, Finska, trajanje: 74’/ SRPSKA PREMIJERA!

Hol Velike sale DOB

17h – Razgovori sa autorima prikazanih filmova

Amerikana

15h – Kratki igrani međunarodni, takmičarski program
KRAJ POSETE / KONIEC WIDZENIA (Poljska), režiser: Grzegorz Mołda, trajanje: 15’
JEDAN, DVA, NULA / RAZ, DWA, ZERO (Poljska), režiserka: Anna Pawluczuk, trajanje: 15’
PLAVO-SIVI / BLEU-GRIS (Francuska), režiserka: Laëtitia Martinucci, trajanje: 15’9’’
JOHAN / JOHANN (Nemačka), režiserka: Franka Braun, trajanje: 9’23’’
SVE ŠTO ZAMISLIM/ TUDO O QUE IMAGINO (Portugal), režiserka: Leonor Noivo, trajanje: 30’

17h – Kratki igrani domaći film, takmičarski program
KRILA I STVARI,  režiseri: Jelena Gavrilović i Stefan Đorđević, trajanje: 14’48’’
ŠKRGE, režiser: Nikola Zdravković, trajanje:  18’15’’
DE MOJN, režiserka: Olga Košarić, trajanje: 13’21’’
ŽIVOT TRAJE TRI DANA, režiserka: Katarina Koljević, trajanje: 28’55’’
NINA, DŽIM I DŽEJ DŽEJ, režiser: Srđan Marković, trajanje: 17’15’’

Klub DOB

18h – Retrospektiva: Rut Bekerman: SANJANI / DIE GETRÄUMTEN / THE DREAMED ONES, (2016), zemlja porekla: Austrija,  trajanje: 89’

//RADIONICE+PREDAVANJA+PREZENTACIJE//

Učešće je besplatno, kako za filmske profesionalce i studente filmskih škola, tako i za filmske entuzijaste i ljubitelje sedme umetnosti.

ČETVRTAK, 29. mart 2018.

Klub DOB

19h – Predavanje „Metode studiranja na FDU“
Fakultet dramskih umetnosti ove godine obeležava 70 godina od svog osnivanja. Danas ima reputaciju najuglednije umetničke visoke škole u regionu koja obrazuje širok dijapazon kadrova u oblasti umetnosti, kulture, medija. Na 65. Martovskom festivalu zainteresovanima će se predstaviti Katedre filmskog i televizijskog smera: režija, produkcija, kamera, montaža, snimanje i dizajn zvuka, dramaturgija i gluma.

PETAK, 30. mart 2018.

Klub DOB

19h – Showcase Al Jazeera / neophodno je prijaviti se za učešće, putem mejla martovski@domomladine.org
Najveći regionalni producent dokumentarnog programa, Al Jazeera Balkans, predstaviće domaćim filmskim profesionalcima i producentskim kućama mogućnosti za saradnju. Programska producentkinja Lejla Dedić približiće domaćim autorima kakve filmske priče i filmski stilovi su od interesa za Al Jazeeru i kakvi modeli saradnje ove TV kuće sa eksternim produkcijama postoje, omogućavajući tako insajderski uvid u programsku koncepciju Al Jazeere.

SUBOTA, 31. mart 2018.

Hol Amerikane

12-18h – Filmske stolice, otvorene konsultacije
Najznačajniji domaći filmski autori biće na raspolaganju za konsultacije sa svima koje interesuje bilo šta u vezi dokumentarnog, animiranog, eksperimentalnog ili kratkog igranog filma. Kratak razgovor i konsultacije sa svima koji imaju ideju, kratak sinopsis, ili filmski projekat u poodmakloj fazi realizacije, a potreban im je savet kako dalje.
Prijave na licu mesta, kibiciranje dozvoljeno i poželjno.

Klub DOB

10h – Radionica animiranog filma za decu / neophodno je prijaviti se za učešće, putem mejla martovski@domomladine.org
Renomirani domaći autori animiranog filma, Nikola Majdak Jr i Ana Nedeljković, autori filmova “Rabittland” i “Neputovanja” koji su postigli zapažene uspehe na festivalima u Berlinu, Sarajevu, Tampereu i mnogim drugim, upoznaće vas sa osnovama animacije. Na radionici će se oživljavljavati crteži, predmeti i čudni svetovi iz mašte, i snimaće se kratki animirani filmovi. Ali, razgovaraćemo zašto je animacija važna i kako možemo da govorimo i o ozbiljnim temama kroz formu animiranog filma.
Radionica je namenjena deci uzrasta od 7 do 11 godina i njihovim roditeljima.

14h – Ex Oriente showcase
"Ex Oriente Film" je međunarodni program za obuku dokumentarista koji podržava razvoj i finansiranje kreativnih dokumentarnih filmova iz srednje i istočne Evrope. Rad se zasniva na tronedeljnim radionicama sa obezbeđenim smeštajem tokom devetomesečnog perioda. Svake godine bira se do 12 projekata kojima se pruža pomoć širokog spektra stručnjaka iz oblasti filma, s tim što se svaka radionica bavi različitim fazama razvoja projekta. Učesnici dobijaju konkretna uputstva o razvoju teme, narativa i vizuelnog stila svojih projekata, strategiji finansiranja i distribucije, kao i pronalaženju međunarodnih partnera. Kristina Bartošova iz Ex Oriente fonda biće gost 65. Martovskog festivala.

16h – VICE panel
Šta je to što razlikuje video produkciju VICE od drugih i zašto je nove generacije tako dobro razumeju i vole? O tome kako biraju likove i teme za svoje priče, kako produciraju dokumentarce u više od 60 zemalja i koje su mogućnosti za dalju saradnju sa domaćim filmskim autorima, govoriće kreativni direktor VICE-a Aleks Miler, vodeći autor VICE-a Srbija Galeb Nikačević i glavni urednik VICE-a u Srbiji Daniel Bukumirović.

18h – Mila Turajlić, Predavanje o samoprodukciji i samodistribuciji dokumentarnih filmova
Mila Turajlić, naša najuspešnija rediteljka dokumentarnih filmova nove generacije, održaće predavanje o tome kako sa malo sredstava snimiti autorski dokumentarac a onda ubediti velike domaće i strane distributere i televizijske kuće da ga otkupe i prikazuju. O gorućim kreativnim i produkcijskim problemima svih autora koji se bave domaćim dokumentarnim filmom, govoriće rediteljka i producentkinja filmova koji su, iako izrazito ličnog i autorskog filmskog izraza, postigli uspehe koji se mogu meriti sa uspesima “velikih” igranih filmova.

NEDELJA, 1. april 2018.

Klub DOB

10h – Radionica animiranog filma za decu / neophodno je prijaviti se za učešće, putem mejla martovski@domomladine.org
Vode: Nikola Majdak Jr i Ana Nedeljković

16h – Predstavljanje DVD antologije srpskog animiranog filma

www.martovski.rs


Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma je stalna manifestacija u oblasti kulture od značaja za Grad Beograd.

Pokrovitelji festivala: Grad Beograd, Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Filmski centar Srbije.

Prijatelj festivala: LUKOIL SRBIJA.

Festival podržali: Austrijski kulturni forum, Alma Quatro, Miamiam restoran, Agi Pasta Away, Turistička organizacija Beograda, Turistička organizacija Srbije.


vrh strane
Komentari (0)
Pošalji komentar


Ime i prezime

Komentar

Unesite kod iznad :